Finanční sbírka (crowd-funding) na nákup nového klavíru pro Janáčkův sál Českého Centra v Paříži

Kdo jsme ?

Spolek  A3P - Association Piano Paris Prague, vznikl za účelem zorganizování sbírky kolem 80.000 euro potřebných k zakoupení nového klavíru vynikající kvality typu například zánovní značky Steinway model B, a věnování jej do vlastnictví Českého Centra v Paříži k umístění do jeho Janáčkova sálu.

Náš projekt

Proč ?

Dosavadní klavír je již zcela nevyhovující a jeho stav neodpovídá požadavkům současné české kultury a jejímu dědictví, jehož přirozenými základními rysy jsou prvotřídní kvalita a prestiž.

Kdy ?

Sbírka se symbolicky rodí během českého předsednictví v Radě Evropské unie (červenec - prosinec 2022) a bude-li třeba, bude pokračovat i po jeho skončení.

Kde ?

Janáčkův sál Českého Centra v Paříži nese jméno jednoho z pilířů hudby 20. století. Kvalita budoucího nástroje musí tedy přirozeně odpovídat jedinečnosti uměleckého odkazu tohoto génia české hudby.

Pro koho ?

Pro publikum, které již delší dobu vyjadřuje prosbu potřeby nového nástroje, na který má v centru Paříže právo. A pak pro samotné interprety a to nejen české, ale i francouzské a další světové hudebníky.

Historie místa

Janáčkův sál je součástí ¨Masarykova domu¨ v Paříži a jeho zdi pamatují státníky Masaryka, Beneše i Štefánika. Tady, v letech 1916 - 1918, vznikal Československý stát, na jehož základech stojí dodnes v celoevropském kontextu. Je to dostatečný důvod k tomu, aby se na takovém důstojném místě provozovala hudba na reprezentativní nástroj prvotřídní kvality.

Dárcům

  • Od 100 € a výše: pozvánka na slavnostní zahajovací koncert(y) pro prvních 200 dárců.
  • Od 5000 € a výše: možnost uvedení jména dárce na trvalém a viditelném místě Českého Centra a pozvánka na slavnostní zahajovací koncert(y).

O sbírkové kampani

Upozornění: z administrativních důvodů francouzské úřady bohužel znemožňují pro tento specifický projekt možnost odepsat si darovanou částku z daní.

Pokud vybraná částka neumožní zakoupení klavíru typu například zánovní značky Steinway model B, ale bude dostačující pro zakoupení levnějšího, ale přesto uspokojivého nástroje, v tom případě se takový nástroj pořídí. Pokud by vybraná částka přesáhla výši ceny zamýšleného klavíru, anebo by naopak nebyla dostačující ani na pořízení levnějšího, nástroje, věnoval by se tento obnos na podporu organizace francouzsko-českých  kulturních, především hudebně zaměřených akcí.

Chcete-li platit šekem pošlete pouze francouzský  šek vystavený na jméno Association Piano Paris Prague, a  zaslaný  na adresu:  A3P, 4 rue de l’Alma, 92400 Courbevoie, (Francie).

Lidé za tímto projektem

Kryštof Mařatka

Umělecký ředitel spolku Association Piano Paris Prague, A3P. Skladatel.

Český skladatel Kryštof Mařatka (* 1972), žijící v Praze a v Paříži, patří mezi přední autory světové hudební scény. 

Jedinečnost jeho hudebního jazyka tkví především v propojení různých současných technik, které pramení z neobyčejných a překvapivých inspiračních zdrojů: pravěké hudební nástroje a výroba jejich replik, kterou inicijuje, světová etnická hudba, zrod lidské řeči, improvizace a nové kompoziční postupy. Jeho sbírka přes sto různých archaických trans-nástrojů, na které hraje a které využívá v některých svých skladbách, je ojedinělá.

České kořeny jsou v jeho díle všudy přítomné a toto bohatství je jedním ze stavebních kamenů mnohých jeho skladeb, ve kterých své rodné kulturní dědictví připomíná a především dále rozvíjí.

Jako autor skladeb pro sólové nástroje, komorní hudby, melodramů a orchestrálních a sborových děl,  vystupoval Kryštof Mařatka na četných festivalech a koncertech v Evropě (Philharmonie de Paris), USA (Orchestra of St Luke’s v New Yorku), v Kanadě (Toronto Symphony Orchestra) a v Číně  (Shanghai Grand Theatre), v rámci kterých obdržel objednávky na skladby a kam byl přizván jako rezidenční skladatel.

V rámci českého předsednictví v Radě Evropské Unie je rezidenčním skladatelem při Hudební sezóně 2022 - 2023 Invalidovny v Paříži , ve spolupráci s Orchestre de la Garde Républicaine. Česká Televize pořídila pro program Art záznam české premiéry je ho skladby Neviditelný les v červnu 2022 a Národní divadlo v Brně uvede v roce 2025 světovou premiéru jeho opery Továrna na Absolutno, podle stejnojmenné předlohy Karla Čapka.

Markéta Hodoušková

Prezidentka spolku Association Piano Paris Prague, A3P. Filmová konzultantka.

Narodila se v Praze, od roku 2002 žije ve Francii. Vystudovala Karlovu univerzitu v Praze, Institut National des Langues et Civilisations Orientales a La Sorbonne Nouvelle. V roce 2009 založila Český filmový festival v Paříži CZECH-IN a později agenturu Kino Visegrad pro propagaci středoevropské kinematografie a kultury ve Francii. Od roku 2011 pracuje jako expertka pro program Evropské unie Kreativní Evropa a pro Český filmový fond.

Carola Wastiaux

Sekretářka a pokladní spolku Association Piano Paris Prague, A3P

Do Paříže jsem přijela jako dítě v roce 1960. Můj otec byl Angličan a matka Češka a zůstali jsme v úzkém kontaktu s rodinou z matčiny strany, která zůstala v Praze a Brně. Maminka s námi vždycky mluvila česky. Můj niterný vztah k českému jazyku a kultuře, posílený nedostatkem možného cestování na obou stranách železné opony vysvětluje, proč je předávám svým dětem a vnoučatům.

Nebylo by to možné bez velkého zájmu mého otce, tehdejšího novináře agentury Reuters, o Československo a o jazyk, zájmu, který ho v roce 1930 přivedl poprvé na kole do Prahy a podruhé, na konci roku 1947. Zde jej mladá Češka studující angličtinu, moje matka, informovala o politických otřesech, které vyvrcholily státním převratem v únoru 1948, a jejich ukvapené svatbě o měsíc později, než byly na léta uzavřeny hranice.

Moje česká babička Věra Hrůzová byla velkou láskou slavného spisovatele a novináře Karla Čapka a právě jí se inspiroval pro postavu Princezny ve svém románu Krakatit, bohužel zatím nepřeloženém do francouzštiny. Čapek je ve Francii známý především svým románem Válka s mloky a hrou R.U.R, kde bylo vytvořeno slovo „robot“. Jeho "Věře Hruzové Dopisy ze zásuvky" byly vydané poprvé v Praze v roce 1980, přeložené do francouzštiny a vydané 2016 u nakladatelství Cambourakis. Mimořádně živá knížečka, zejména dopis, kde si odmítnutý milenec představuje Věřinu svatební noc s jiným, mým budoucím dědečkem!

Jako revmatoložka v důchodu, mohu nyní s nadšením přispět k organizování sbírky na nákup špičkového klavíru pro České centrum v Paříži, z iniciativy Kryštofa Mařatky.

A tímto zachovat most mezi těmito dvěma kulturami dle rodinné tradice.

Kontaktujte nás

Please email carola@mailc.net

České Centrum v Paříži

18 rue Bonaparte,75006 Paris

Association Piano Paris Prague

A3P, 4 rue de l'Alma, 92400 Courbevoie.France